5.04.2017

15 ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć na temat yerba mate



1. Ostrokrzew Paragwajski oraz jego właściwości poznano już w czasach prekolumbijskich.

Roślina jaką jest Ilex paraguariensis wzrastająca głównie na terenach Ameryki Południowej, została poznana i wykorzystywana przez miejscowych Indian Guarani, którzy są swoistymi protoplastami wykorzystania yerba mate jako rośliny do spożycia, a także otoczenia jej niezwykłą otoczką magii i rytualnego podejścia; zobacz: "Czym jest Ostrokrzew Paragwajski?". 

2. Początki istnienia yerba mate zostały opisane również jako indiańskie legendy.

Niezwykłość rośliny Guarani można poznać dzięki legendom, które obrazują "boskie" początki istnienia yerba mate; na blogu znajdziecie dwie legendy, które opisują przyjście na świat rośliny, która stała się symbolem gościnności i zdrowia.

"Caa Yari oraz złe moce pod postacią jaguara"

"Caa Yari i Caa Yara" 

3. Zakon Jezuitów zapoczątkował rozwój upraw yerba mate w Ameryce Południowej.

Szeroko zakrojone uprawy yerba mate zapoczątkował Zakon Jezuitów, który przebywał na terenach Ameryki Południowej w czasach rozwoju europejskich kolonii. Około 1670 roku powstały pierwsze, działające uprawy Ostrokrzewu Paragwajskiego. 

Dzięki misyjnej pracy Zakonu zapoczątkowano proces chrystianizacji kontynentu, a także usposabiano tubylców do europejskich standardów obyczajowych.

Około 1767 roku miejscowe ludy przegnały jezuickich zakonników na rzecz utworzenia własnych państw, co skutkowało później wieloma potyczkami pomiędzy podzielonymi ludami Latynoameryki. Wraz z opuszczeniem przez Jezuitów kontynentu, tak też na pewien czas zapomniano o sposobach uprawy "boskiego ziela"; powrócono do zbiorów z naturalnie rosnących drzew.

4. W XIX wieku rozpoczęto na nowo produkcję suszów yerba mate, celem eksportu na zagraniczne rynki.

W 1820 roku gubernator niepodległego Paragwaju wprowadził politykę izolacji i kontrolę handlu międzynarodowego, dzięki czemu Brazylia mogła rozpocząć wykorzystywanie dziko rosnących krzewów do komercyjnej dystrybucji; yerba mate określane jako "paragwajskie mate", pochodzące z Brazylii, określane było jako gorszej jakości od oryginalnego yerba mate pochodzącego z Paragwaju; zobacz: "Brazylijska odmiana yerba mate (port. "erva mate"). Wyraźny i dynamiczny smak".

5. Francuski botanik Aime Goujard opracował sposób na łatwiejsze kiełkowanie rośliny yerba mate z nasion.

Nieznana, po opuszczeniu przez Jezuitów kontynentu, metoda upraw yerba mate została okiełznana przez francuskiego botanika Aime Goujarda, który dzięki moczeniu nasion w ciepłej wodzie umożliwił swobodniejsze przebicie skorupki, uniemożliwiającej rozwój upraw yerby pod okiem ludzi.

6. Nieznana dotąd metoda wysiewu yerba mate przez Zakon Jezuitów.

Tajemnicą, o której przed francuskim botanikiem nie wiedziały tubylcze ludy wobec upraw yerba mate, było dodawanie do karmy dla kur nasion Ilex paraguariensis, które przechodząc przez ich układ trawienny zmiękczały swoją skorupkę i dzięki temu roślina mogła łatwiej wykiełkować oraz stworzyć krzew ostrokrzewu paragwajskiego.

7. Yerba mate "Amanda" oraz rodzime z nią powiązania.

"Amanda" jest produktem kompanii, którą prowadził niegdyś Nasz rodak, Jan Szychowski, który jest jedynym Polakiem, mającym swój bezpośredni udział w rozwoju upraw oraz dystrybucji yerba mate na świecie; zobacz: "7# Amanda Elaborada". 

8. Polskie zasługi dla "boskiej rośliny".

Dnia 1 maja 1888 roku ukazał się artykuł pod tytułem "Herva Mate Ilex paraguariensis", którego autorem jest Bronisław Kostkowski i opublikowano go w czasopiśmie Towarzystwa Aptekarskiego. W artykule tym ujęto, że w efekcie działań Polskiego Towarzystwa Handlowo-Geograficznego we Lwowie, tzw. "Herva Mate" zostaje również wprowadzone w kraju (przypominam tutaj czasy zaborów, gdzie fizycznie Polska nie istniała).

9. Polski dorobek literacki w temacie yerba mate.

Podróżnik Konrad Wrzos, w latach '30 XX wieku wydał książkę pod tytułem "Yerba mate", opisującą życie tubylczych ludów Ameryki Południowej.

10. Konflikt boliwijsko-paragwajski i pomysł na terere.

W latach '30 XX wieku na terenie Ameryki Południowej wybuchł konflikt pomiędzy Boliwią a Paragwajem, gdzie utrudzeni upałem i zakresem działań wojennych żołnierze wpadli na pomysł aby do naczyń z yerba mate nie dolewać ciepłej wody tylko zimną, z dodatkiem kostek lodu; zobacz: "Terere- mrożąca siła yerba mate!".

11. Polski akcent przy poszukiwaniu konkurencji dla herbaty.

W 1882 roku wysłano do Brazylii Teofila Rudzkiego, aby po jego powrocie, rozpropagować na terenie zaboru rosyjskiego idee yerba mate jako konkurencję dla importowanej herbaty z Dalekiego Wschodu. 

Niestety, wówczas gdy rząd carski zorientował się w temacie niezwykłości "boskiego ziela" natychmiast zaprzestano dalszych prób wdrażania yerby do Kraju, z powodu rosnącego zagrożenia dla lukratywnych kontraktów importowanej wówczas herbaty.

12. Pierwszy łyk z naczynia zawsze wypija Święty Tomasz.

Jedną z tradycji ludów Ameryki Południowej jest zwyczajowe zaoferowanie pierwszego łyku napoju Świętemu Tomaszowi; istota polega na tym, że pierwsze zalanie suszu pochłania dużo wody, co sprawia wrażenie, że ktoś wykonał pierwszy łyk napoju.

13. Yerba mate "Rosamonte" oraz powiązania z Ukrainą.

Twórcą marki "Rosamonte" jest Pan Demetrio (Dmitrij) Hreniuk, który jest potomkiem ukraińskich emigrantów przybyłych na tereny Ameryki Południowej; zobacz: "#4 Rosamonte Elaborada". 

14. Ostrokrzew Paragwajski zawiera niezliczoną ilość korzystnych dla zdrowia substancji.

Yerba mate stanowi obfite źródło mikro i makroelementów, które wydatnie przyczyniają się do poprawy o kondycji i polepszenia zdrowia; szczegóły na temat zdrowotnego wpływu mate na zdrowie znajdziecie w artykule pod tytułem: "11 zdrowotnych korzyści, dla których powinniście pić yerba mate!".

15. Rytuał gościnności

Picie yerba mate w rzeczywistym ujęciu ma za zadanie jednoczenie ze sobą ludzi oraz dzielić się z nimi naczyniem ku wzajemnej życzliwości. W tradycyjnym ujęciu wybiera się z pośród towarzystwa osobę zwaną "Cebador", której zadaniem jest przygotowanie yerba mate do picia oraz przekazywania naczynia pośród współbiesiadujących; nic tylko jak "Krąg Cebadora". 

Więcej na temat rytualnego ujęcia picia yerba mate znajdziecie w artykule: "Rytuał yerba mate".


Zobacz również: Czym jest Ostrokrzew Paragwajski?

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland


Zdjęcie:

1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Yerba_mate_worker.jpg

Etykiety: , , ,

Komentarze (1):

10 lutego 2024 08:32 , Anonymous Yerba Mate pisze...

Super wpis!

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna