9.03.2017

Naczynia z owoców tykwy. Pochodzenie, rodzaje i ich właściwości w ujęciu yerba mate.



Tykwa pospolita

Tykwa jest pnącą rośliną jednoroczną, jednopienną z rodziny dyniowatych. Posiada długie pędy opiewające od 3 do około 10 metrów. Posiada okrągłe liście, które są lekko owłosione, zresztą jak i pęd. Kształt liści jest nerkowaty.  Rozwijają się u niej wąsy czepne, które służą do podtrzymania się wzdłuż gruntu, na którym rośnie; wspina się na pergole, drabinki i dalej wzrasta, aż naturalne fitohormony uznają, że już dość wspinaczki. 

Wytwarza duże białe kwiaty. Potarcie liści bądź pędów powoduje poczucie charakterystycznego zapachu. Najważniejszym składnikiem rośliny są jej zdrewniałe owoce. Owoce osiągają długość do około 80 cm i szerokość do 20 cm, są owalne przy podstawie i mają zwężoną i lekko wydłużoną szyjkę. 

Barwa owoców oscyluje między barwą zieloną a lekko beżową. Wewnątrz znajduje się masa, w której osadzone są nasiona. Wyróżnia się różne odmiany tykw i sposoby upraw lecz pozostawimy to do wglądu osobistego. Istnieje bardzo dużo informacji lecz w ujęciu yerba mate mało istotnych.

Tykwa pochodzi z Afryki skąd prawdopodobnie przybyła do Ameryki Południowej, za sprawą owoców, które pokonały długą, morską wędrówkę aż do wybrzeży Nowego Lądu. 

Twarda skorupa uniemożliwiła zepsucie wnętrza owocu i pozwoliła unosić się swobodnie na wodzie. Tykwę można również spotkać w Azji, Ameryce Północnej a także w Europie, gdzie odpowiednia uprawa umożliwia jej wzrost niczym w tropikalnym klimacie. 

Praktyczność tkwi w owocach 

Tykwa posiada wiele praktycznych zastosowań za sprawą jej zdrewniałych owoców, które można później modyfikować w zależności od potrzeb. Jedną z opcji jest zastosowanie miąższu owoców tykwy jako pożywienie lecz pewne odmiany należą do trującej części tykw, które lepiej traktować jako materiał na drewniane naczynia i temu podobne. 

W niektórych częściach świata owoce tykwy służą jako materiał do wyrobu instrumentów muzycznych. Przede wszystkim z owoców tykw wytwarza się piękne naczynia, które zwą się kalebasami ("calabaza") bądź porongo.  



Kalebasa

A kalebasa jest bardzo popularnym pośród mateistów naczyniem, które należy do niemal najpowszechniejszej opcji naczyń do yerba mate. Niech pozory nie zwiodą, zależnie od wykonania i jakości tak też wahać się będzie cena naczynka. Wykonywana jest z dolnej części owocu tykwy. 

Przy naczyniach z tykwy należy dbale podejść wobec używania naczynia.
 

Wykonaj curado zanim wykonasz pierwsze zalanie

Zanim wypijemy swój pierwszy napar z nowej kalebasy powinniśmy podjąć się specjalnej czynności przygotowania naczynia zwaną „curado”; zobacz: "Curado naczyń z owoców tykwy. Krok po kroku". Proces ten jest niezbędny ponieważ wnętrze naczynia zawiera organiczne pozostałości swojej wcześniejszej zawartości jako owoc, które są podatne między innymi na pleśnienie, które ogólnie mówiąc niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. 

Ponadto, efekt przeczyszczający za sprawą spożycia pozostałości miąższu jest najczęstszym powodem traktowania przygotowania naczynia po macoszemu. I nie myjcie kalebasy (tak jak wszystkich naczyń z drewna) płynem do naczyń, zapach detergentu i jego posmak mogą wniknąć w strukturę drewna tykwy. 


Na rynku naczyń do yerba mate możemy spotkać pięknie ozdobione kalebasy, oprawione w skóry i obfitujących w mnogość innych, ozdobnych dodatków.
 

Atrybuty kalebasy

Kalebasa na pewno nie stłucze się podczas upadku. Może się zabrudzić albo porysować. Zależy od wielu czynników. Pamiętajcie aby nie pozostawiać na długo wilgotnej kalebasy kiedy jej nie używacie, ponieważ może wewnątrz spleśnieć i nie nadawać się później do użytku. 

Należy ją po użyciu solidnie wysuszyć i odstawić na półkę, blat, gdziekolwiek. Kalebasa jak i wszystkie inne naczynia z tykwy wpływają na smak naparu. Przeciwnie jak w przypadku naczyń ceramicznymi; jednym odpowiada zmiana smaku a innym zmiana nie odpowiada. Kalebasy cenowo wahają się od 20 do 50 złotych czy 200 albo 400, zależnie od formy i wykonania. 


Pojemności również szeroko pojęte, od 150 ml do nawet 300 ml i więcej. Zależnie od rozmiarów owocu.
 



Tykwa, lecz jej górna część. Porongo

Porongo jest również wytwarzane z owocu tykwy lecz jego kształt i cała forma wyrabiane są z górnej części owocu tykwy. Jest to naczynie, które jest bardziej wytrzymałe od zwykłej kalebasy za sprawą grubszych i twardszych ścianek. Niestandardowy, ostro zakończony spód naczynia wymaga dodania do niego specjalnej podstawki mogącej utrzymać naczynie z górnej połowy owocu tykwy na podłożu. 

Inaczej po prostu by się przewróciło z powodu braku podparcia. Porongo zwykle służy smakoszom yerba mate na dłużej, w przeciwieństwie do kalebasy. Proces przygotowania i konserwacji naczynia wygląda identycznie jak w przypadku kalebasy i innych naczyń z materiałów organicznych. 

Pozostałości przeczyszczającego organizm miąższu będzie zdecydowanie mniej bądź wcale niż w kalebasie lecz mimo wszystko, curado wskazane.
Porongo występują także w wydaniu z podstawką skórzaną, która równie elegancko prezentuje się na specjalnym miejscu u każdego szczęśliwego posiadacza. 

Oprawione w skórę z ciekawymi haftami i metalową podstawką są powszechną formą porongo, jakie można zauważyć w sprzedaży.


Zobacz również: Curado naczyń z owoców tykwy. Krok po kroku 

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland

Zdjęcia (od góry):

1. https://pixabay.com/p-64681/?no_redirect
2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Yerba_mate_en_calabac%C3%ADn_o_%22poro%22.jpg
3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Laboratorio_de_calabazas_-_Lagenaria_siceraria_mate_type_10_example_of_a_%22mate%22_%28recipient%29.JPG

Etykiety: , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna