4.03.2017

Czy yerba mate to herbata?





Mylące podobieństwo

Wielu pijących napary z yerba mate i tych obserwujących zwyczaje panujące pośród grona mateistów ma wrażenie, że piją oni sobie herbatkę. Tak, herbatkę. Dla wytrawnego smakosza mate (czyli po prostu napój z yerba mate) może to brzmieć jako obelga albo wyraz skrajnej niewiedzy odnośnie napojów przyrządzanych na bazie zmielonych listków i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego; zobacz: "Czym jest Ostrokrzew Paragwajski?". 

Mimo wszystko trudno znaleźć rzeczywistą różnicę pomiędzy jednym a drugim. Dla laika nie będzie różnicy między sypką herbatką a sypkim suszem z yerba mate.


Kontrasty

Podstawowa różnica nie tkwi w wyglądzie, metodach parzenia choć istnieją pewne zasady odróżniające przygotowanie tradycyjnego mate i pospolitej herbaty. 

Różnica polega na zdolności przyswajania zawartych w mate wartościowych składników odżywczych w przeciwieństwie do braku składników odżywczych i wypłukiwania części tych składników, które zawiera nasz organizm za pośrednictwem picia zwykłych herbat. Krótko mówiąc - yerba mate daje, zwykła, ekspresowa herbata - odbiera.

Kupując yerba mate nie dostajemy całych liści, które zaparzamy wedle standardów przypadających dla herbat. Zawartość opakowań z yerbą zawiera ususzoną, zmieloną roślinę, której fusy po zalaniu nie opadają na dno naczynia tylko unoszą się utrudniając swobodne picie (i dlatego wymyślono bombillę); french press czy woreczki do zaparzania mogą umożliwić wygodne i komfortowe picie napojów z yerba mate.

Ponadto, yerba mate jest drzewem, które istotnie odbiega podobieństwem od krzewów, z których zbiera się herbatę. Yerba, jak nazwa wskazuje, jest ziołem, które samo w sobie określa siebie jako dany typ rośliny, którą można spożyć w formie ciepłego naparu albo na zimno, w formie terere; zobacz: "Terere- mrożąca siła yerba mate!". 

Można dodać fakt, że wielość herbat zbierana jest głównie na terenie Indii, Chin; ogólnie na Dalekim Wschodzie. Yerba mate to roślina, której domem jest Ameryka Południowa, przede wszystkim na terenach Argentyny, Paragwaju czy Brazylii, w mniejszym stopniu na Bliskim Wschodzie.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że yerba mate zawiera w sobie sporą ilość kofeiny, która wykracza poza przeciętną zasobność herbat w tą substancję. Prędzej można dopasować Ilex paraguariensis do guarany czy przeróżnych gatunków kawy.

Zdrowie oferowane przez roślinę Indian Guarani

Yerba mate, w porównaniu do zwykłej, pospolitej herbaty, nie wypłukuje z organizmu wartościowych składników odżywczych, których celem jest utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji.

Wielość witamin i minerałów zawartych w ostrokrzewie paragwajskim wydatnie zastępuje przyjmowanie mikro i makroelementów np w formie tabletek i temu podobnych. Tak więc optymalne używanie naparów z ostrokrzewu paragwajskiego przyczynia się do uzdatniania codziennej diety o najważniejsze składniki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.


Niby to używka, pobudzacz do lepszego funkcjonowania, a jeszcze dodaje samych korzystnych zdrowiu składników, których tak dużo posiada ostrokrzew paragwajski. 

Yerba mate to yerba mate, herbata to herbata. Ot konkluzja.


Zobacz również: 11 zdrowotnych korzyści, dla których powinniście pić yerba mate!

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland

Zdjęcie:

1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/Mate_mit_St%C3%A4ngeln.jpg

Etykiety: , , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna