18.02.2017

Czym jest Palo Santo? O doskonałych naczyniach ze "Świętego Drzewa"



Święte drzewo - Palo Santo

W mojej ocenie Palo Santo jest tym swoistym unikatem, który stanowi o wytrawności naczynia i samego używającego go mateisty. Wyjątkowy aromat dochodzący wprost z naczynia sprawia, że owo drzewo stało się rozpoznawalnym symbolem kultury picia yerba mate. 

Zielonkawe drewno naturalnie wydziela żywicę, która nie dość, że umila węch przyjemnym zapachem to jeszcze nadaje naparowi yerba mate ciekawego posmaku, który rzecz jasna jednym odpowiada a drugim nie. Sami spróbujcie. 

Palo Santo jest drzewem rosnącym w Ameryce Południowej, które otoczone jest wyjątkową otoczką wiary w sprzyjanie medytacji, głębszej kontemplacji natury oraz zwiększeniu naturalnego przepływu energii. 

Niektórzy wierzą, że drzewo Palo Santo pozwala wypędzić złe duchy za sprawą kadzenia nim pomieszczeń domowych. Forma kadzidła jak i pozyskanie olejku eterycznego czynią owe drzewo wyjątkowym. Choć to nie wszystko jeśli chodzi o Palo Santo. 

Oficjalna nazwa drzewa to Gwajakowiec lekarski lecz nie mam wątpliwości dlaczego owo drzewo ochrzczono mianem świętego. Po prostu- Święte Drzewo (Palo Santo).

Szlachetne drzewo o zdrowotnym działaniu

Drzewo posiada szereg zastosowań mających zbawienny wpływ na kondycję zdrowotną. W połączeniu z naparem yerba mate może przyczynić się do odbudowy osłabionego zdrowia, a także być niewątpliwie wartościowym urozmaiceniem codziennej diety. 

Nie chodzi tutaj o dodanie drewna w sypkiej konsystencji do suszu. Wystarczy picie naparu z naczynia wytworzonego z Palo Santo aby jego żywica i drobinki wniknęły do zawartości zalanego suszu, mogąc idealnie wkomponować się w leczniczo-pobudzającą mieszankę do picia. 

Napar popijany wprost z naczynia, głównie za sprawą żywicy, działa przeciwbakteryjnie, wpływa oczyszczająco na organizm eliminując szkodliwe substancje, wykazuje działanie antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. 

Ponoć posiada także działanie przeciwnowotworowe. Reasumując, biorąc pod uwagę skład suszu z ostrokrzewu paragwajskiego, który obfituje w witaminy i inne dobre dla zdrowia substancje i pity w połączeniu z naczyniem z drewna Palo Santo, może być idealnym panaceum dla poprawy naszego zdrowia.

Dbajcie o swoje "Święte Drzewo"

Matera z Palo Santo z tytułu, że są stworzone z drewna wymagają odpowiedniej dbałości o naczynie. Pamiętajmy aby nie zalewać takiego matero zbyt gorącą wodą ponieważ drewno może popękać i przez to stanie się niezdatne do użytku. 

Jeśli chcemy pić yerba mate na ciepło to należałoby zaopatrzyć się w naczynie z Palo Santo okute metalową osłoną, które sprawi, że drewno przestanie pękać, ponieważ okucie doprowadza do ucisku drewna, które dzięki temu się nie popsuje się od wysokich temperatur. 

Z naczyniami z Palo Santo można spotkać Wojciecha Cejrowskiego, który występując przed publicznością często trzyma w ręku błyszczące, okute metalem matero i popija sobie co jakiś czas mate podczas swoich ciekawych wystąpień. 

Naczynia z Palo Santo mogą różnie reagować na szybkie zmiany temperatury. Zazwyczaj przy szybkim wysuszeniu może również dojść do pęknięcia drewna więc zaleca się pozostawić naczynko stale wilgotne, bądź jeśli taka potrzeba to wolno suszyć. 

Suszyć rzecz jasna nie suszarką lecz zostawić na ociekaczu i poczekać aż będzie suche na miarę potrzeb. Najlepiej pozostawić mokry susz wewnątrz naczynia, który utrzyma stałą wilgoć drewna, które dzięki temu się nie popsuje. 

I co ciekawe, drewno Palo Santo szybko nie pleśnieje, więc nie obawiajcie się pozostawić naczynia z zawartością na okres paru dni (2-3 dni). Ale pamiętajcie! Nie trzymajcie za długo fusów, przykładowo przez okres jednego tygodnia. 

Bywa, że wilgotna zawartość trzymana przez dłuższy czas w naczyniu spelśniała, przekazując ową pleśń strukturze naczynia z Palo Santo. 






Jak przygotować nowo zakupione naczynie z Palo Santo?

Naczynia z Gwajakowca lekarskiego nie potrzebują wykonania specjalnego curado; krótko o przygotowaniu nowego Palo Santo:

1. Naczynie z Palo Santo płuczemy wodą, ciepłą lub zimną (nigdy wrzątkiem!),

2. Do wypłukanego naczynia można dodać wykorzystane fusy od mate, bądź świeżo zalany susz, który zapewni stałe nawilżenie okutego drewna, a także umożliwi wsiąknąć naturalnemu aromatowi ostrokrzewu paragwajskiego,

3. Wedle uznania, po upływie kilkunastu godzin do doby, opróżnić naczynie, opłukać wodą i zabrać się za picie ulubionego yerba mate!

Pamiętajcie o unikaniu zalewania naczynia wrzątkiem, mogącemu uszkodzić drewnianą strukturę naczynia. Większość naczyń z Palo Santo jest okutych metalem zapobiegającym pękaniu lecz mimo wszystko, unikajcie wrzątku "jak ognia". 

Wrząca woda oraz bliska temperaturze wrzenia może doprowadzić do szybszego wytrącenia się naturalnie występującej żywicy wewnątrz struktury drewna Palo Santo, co doprowadzi do szybszej utraty aromatu naczynia i jego zdrowotnych właściwości, dodając do tego możliwość pęknięcia drewna.

Klasyka naczyń do mate

Pyszna yerba w połączeniu z wyjątkowym aromatem Palo Santo jest naprawdę ekscytującym doświadczeniem. Ceny naczyń z Palo Santo są z reguły droższe od pozostałych typów akcesoriów do picia mate. 

Uważajcie na podróbki drewna Palo Santo, których jest dość dużo na rynku. Podstawową cechą charakterystyczną oryginalnego naczynia ze "Świętego Drzewa" jest wyjątkowa woń żywicy oraz zielonkawa struktura, z uwidocznionymi słojami drewna PS.


Zobacz również: Naczynia z owoców tykwy. Pochodzenie, rodzaje i ich właściwości w ujęciu yerba mate

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland

 

Zdjęcia (od góry):

1. https://pixabay.com/p-1249270/?no_redirect
2. Prywatne

Etykiety: , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna