28.01.2017

Przepis na świadome sny? Ilex guayusa


Guayusa

Ilex paraguayensis, znane również jako yerba mate posiada swojego kuzyna określanego mianem "Guayusa" (Ilex guayusa), który szczyci się podobnymi wartościami co "boska roślina" Indian Guarani, choć posiada parę istotnych różnic, które pozwalają odróżnić obie rośliny pochodzące wprost z Nowego Kontynentu; zobacz: "Czym jest Ostrokrzew Paragwajski?".

Guayusa, wzrastająca głównie w północno-zachodniej części Ameryki Południowej jest wiodącym środkiem pobudzającym, z bogatą zawartością dobrych zdrowiu substancji odżywczych, a także przypisuje się jej cechy umożliwiające wprowadzenia w stan "świadomych snów".

Niezwykła roślina

Ilex guayusa używa się podobnie jak yerba mate, łączy wspólnie biesiadujących z naczyniem ku możliwości zbliżenia i wzajemnego porozumienia. Może nie jest tak popularne jak tradycyjne mate lecz stanowi doskonałą alternatywę dla rośliny, którą jako mateiści tak często umieszczamy w naszych naczyniach. 

Wedle dostępnych informacji, guayusa, umożliwia wzrost pobudzenia charakterystyczny jak po spożyciu Ilex paraguayensis, podobnie też obfituje w zdrowotne wartości odżywcze i dodatkowo, może wprowadzać w stan "świadomych snów", gdzie własnoręcznie piszemy scenariusze snów i świadomie w nich działamy.

Pewną anegdotą odnośnie działania Ilex guayusa jest możliwość wejścia w tryb "szamanicznego skupienia", które pozwala na okiełznanie umiejętności przewidywania, co nieodłącznie wiąże się z ogólnym trendem wyzwalania w sobie głębszych pokładów skupienia i wejścia na wyższy próg duchowości.

Ponadto, mówi się, że indiańscy myśliwi po wypiciu guayusy mają wyostrzone zmysły, dzięki czemu efektywniej zdobywają pożywienie dla swoich rodzin.

Krótka charakterystyka guayusy

Guayusa jest rośliną całoroczną, wzrastającą dzięki obecności częstych opadów deszczu charakterystycznych dla lokalizacji jej największego skupienia. 

Zbiory polegają na pobieraniu listków z krzewów, a następnie umieszczaniu ich w dużych koszach, z późniejszym zamiarem ususzenia do stanu nadającego się do spożycia w formie naparów i temu podobne.

Plemiona Kichwa opracowały tradycyjną metodę przygotowania w postaci gotowania listków (tak, gotowania) aby dostatecznie wydobyć z nich wszystkie pożyteczne składniki.

Po przygotowaniu wlewają napar do dużego naczynia, z którego korzystają wszyscy chętni do towarzyskiego wypicia napoju z tej niesamowitej rośliny.



Korzyści dla zdrowia

Podobnie jak ostrokrzew paragwajski, guayusa posiada niemal identyczne właściwości jak podczas picia tradycyjnego mate. W razie czego polecam zapoznać się z artykułem odnośnie jedenastu zdrowotnych korzyści, które daje picie yerba mate

Zawartość przeciwutleniaczy, a także związków pobudzających takich jak kofeina czy teobromina gwarantują dobre samopoczucie, a co ciekawe, umiejętność lepszego skupienia oraz łatwość z zaśnięciem, co kontrastuje z krótkotrwałym działaniem pobudzenia dzięki kawie.

Co ciekawe

Etnobotanik z Uniwersytetu w Harvardzie, Richard Evans Schultes , odkrył w szamańskim grobowcu w Andach Boliwijskich pojemnik z zawartością około 1500- letnich liści guayusy, co zaskakująco daleko odbiega zasięgiem od terenów naturalnego występowania tej rośliny. 

Poza tym, Michael Harner, twórca Fundacji Nauk Szamańskich podał taką ciekawostkę, która pochodzi z ust ludu plemienia Jivaro: "Do guayusy jest się tak łatwo przyzwyczaić, że przed każdym podaniem napoju z tej rośliny, ostrzega się gościa o możliwości wystąpienia u niego marzeń o powrocie do ekwadorskiej dżungli".


Zobacz również: Słownik pojęć kultury yerba mate

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland

Źródła:

1. https://www.researchgate.net/publication/295085067_Amazonian_Guayusa_Ilex_guayusa_Loes_A_Historical_and_Ethnobotanical_Overview
2. https://menos.ca/blogs/research/guayusa-health-benefits
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15005829

Zdjęcia (od góry):

1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Photo_of_Ilex_Guayusa_tree.jpg
2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Ilex_guayusa.jpg

Etykiety: , ,

Komentarze (1):

7 lutego 2017 20:59 , Blogger Oneironauta pisze...

Jestem po pierwszych testach z tą roślinką i musze powiedzieć że jestem pod wrażeniem. Rzeczywiście wpływa na sny- są bardziej że tak powiem kolorowe i klarowniejsze. Noi rzecz jasna nie mam problemu z ich zapamiętywaniem co miało miejsce zanim zaczałem pić ilexa. Co prawda świadomego snu, nad którym miałbym kontrolę jeszcze nie uzyskałem, ale wszystko przedemną. Guayusa to nie wszystko, trzeba konsekwetnie trenować i uzywać technik LD. Roślina godna polecenia. Jakby ktoś szukał to podaje sprawdzone zrodlo--->
www.guayusa-wayusa.pl

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna