22.03.2017

Brazylijska odmiana yerba mate (port. "erva mate"). Wyraźny i dynamiczny smak.



Lokalizacja upraw

Większość upraw ostrokrzewu paragwajskiego przeznaczonego do opakowań wielu brazylijskich marek znajduje się w południowych stanach Brazylii, takich jak np. Mato Grosso do Sul, Santa Catarina, Parana, a także Rio Grande. 

Nawiązując do danych FAO (Food and Agriculture Organization) z 2012 roku, Brazylia jest największym producentem yerba mate na świecie, gdzie roczna produkcja wyniosła 513,256 MT co stanowi 58% ilości pośród pozostałych państw uprawiających yerba mate do dalszej dystrybucji.

Ponadto, Urugwaj w ujęciu yerba mate to Brazylia. Generalnie większość produktów z ostrokrzewu paragwajskiego używanego w Urugwaju to właśnie brazylijskie odmiany yerba mate; nie trzeba drążyć tematu "urugwajek", wystarczy się zapoznać z charakterystyką brazylijskich "erva mate"; geograficznie są dosłownie obok siebie.

Charakterystyka brazylijskiej odmiany yerba mate

Yerba mate, choć najlepiej przy brazylijskiej odmianie używać określenia "erva mate", pochodzące z południowych stanów Brazylii wyróżnia się grubym i pełnym cięciem rośliny, co stanowi o solidnym i konkretnym wydaniu suszu wprost z brazylijskich upraw. 

Niewprawione oko może pomylić odmianę brazylijską do argentyńskiej, gdzie naprawdę istnieje niewiele różnic; istota tkwi w głębi smaku i mocy wykonanego z omawianego suszu napoju. 

Zasobność pyłu przyrównałbym jako pomiędzy argentyńską odmianą oraz paragwajską, czyste pół na pół. Być może większa grubość części składowych stanowi o mniejszej ilości pyłu, niż np w porównaniu do odmiany paragwajskiej.

Unikatowym rodzajem "erva mate" przypadającym dla Brazylii jest tzw chimarrao, które jest bardzo sypką, wręcz pylastą odmianą yerba mate. O chimarrao opisany jest oddzielny post pod tytułem: "Chimarrao, brazylijskie yerba mate z bombą!".

Ogólne wrażenie

"Erva mate" charakteryzuje się prezencją swoistej unikalności spośród reszty popularnych odmian yerba mate wzrastających w Ameryce Południowej. Jest to typowa odmiana, która zdecydowanie zachęci doświadczonych z yerba mate, mniej początkujących, którzy dopiero wyrabiają swoje podniebienia gwoli uwolnienia całej palety smaków yerba mate. 

Solidna dawka wrażeń, która stanowi nie lada wyzwanie dla koneserów przeróżnych marek yerba mate dostępnych na rynku; miłośnicy dobrej, mocnej kawy, a także ciemnych piw zdecydowanie znajdą się w kręgu zainteresowanych wobec picia brazylijskich odmian suszów z ostrokrzewu paragwajskiego. 

Coś konkretnego, bez zbędnej polemiki, wyraźny, jednolity szablon smaku dla prawdziwego Gaucho.

Smak

Wyrafinowany smak, jak wyżej wspomniałem, jest to jedyny w swoim rodzaju smak, który może przywieść na myśl ziemisto-trawiaste akcenty, przeplatające się z nutą kawową. Czuć autentyczną moc natury, która wypuściła te pojedyncze drzewka Ilex paraguraiensis wprost z upraw południowej Brazylii. 

Gdyby "erva" była kawą to mógłbym ją przyrównać do mocnej espresso spośród pozostałych, takich jak americano i tradycyjne latte. Gdyby brazylijskie mate było piwem to zdecydowanie byłby to dobry, ciemny porter; wielość smaku, który celuje w jedyny dla siebie punkt, "erva mate" z np Rio Grande.

Moc

Pełna dynamika i potężny cios energii. Brazylijskie "ervy" są tą wytrawną opcją dla każdego, komu zależy na mocnym pobudzeniu. Jeśli chodzi o zasobność w energię to brazylijskim odmianom blisko do paragwajskich; gwarantowane zniesienie ospałości i złego samopoczucia. 

Ostrokrzew paragwajski z brazylijskich upraw wpływa rozgrzewająco, oferuje śmiałą dawkę bodźców, które skutecznie odwiodą od lenistwa, przy pracy zmotywują do jeszcze większego wysiłku, który w małym stopniu odbije się na naszym znużeniu, zniechęceniu. 

Popularne brazylijskie marki

Do popularnych marek yerba mate ("erva mate") z Brazylii należą między innymi: Del Cebador, Sara, Canarias.


Zobacz również: Argentyńska odmiana yerba mate. Czym się charakteryzuje?

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland 

Zdjęcie:

1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/Flag_of_Brazil.svg/1280px-Flag_of_Brazil.svg.png

Źródła:

1. http://www.fao.org/faostat/en/#data

Etykiety: , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna