#7 Amanda Elaborada
Klasyka
Biorąc pod uwagę popularność jak i głębie wewnętrznego prymatu, Amanda, stanowi produkt, który zna niemal każdy dłużej siorbiący mate mateista.
Gdybym miał Tobie wskazać wszelkie argumenty za piciem yerby, a później sprawić prezent w postaci pierwszego w życiu suszu to bez wahania zamówiłbym właśnie Amandę Elaborada. Jest to gatunek łagodny (suave), który stanowi swego rodzaju pierwowzór smaku yerba mate, który później przeniesie Cię na mocniejsze doznania i szerszą paletę smaków. Tyle w skrócie. Zobacz też: "Argentyńska odmiana yerba mate. Czym się charakteryzuje?".
Rodzimy produkt
Amanda jest marką, która powinna mocno przypaść do gustu Polakom. Właśnie, Polakom.
A dlaczego?
Jan Szychowski. Postać, którą może niewielu kojarzy, a jest nieodłącznie związana z omawianą przezeń marką. Jest on pomysłodawcą i twórcą machiny yerbowej, która zalewa pola, gdzie wzrastają Ostrokrzewy Paragwajskie z przeznaczeniem na susz trafiający później do opakowań z etykietą "Amanda".
Nie trzeba dodawać, że Pan Jan Szychowski był polskim emigrantem w Argentynie; rozpoczął produkcję yerby w prowincji Missiones. Dominująca biało-czerwona barwa marki Amanda, tutaj elaborada, jednoznacznie przywołuje skojarzenia o naszej Ojczyźnie, Polsce.
Na rynku można spotkać wiele odmian yerby Pana Szychowskiego, od formy despalada (ze śladową ilością łodyżek lub bez) po aromatyzowane, np Amanda Naranja, o smaku pomarańczowym.
Biało-czerwone opakowanie Amanda Elaborada kojarzy się bezpośrednio z pierwowzorem yerby z prowincji Missiones. Elaborada informuje o zawartości 65% łodyżek i 35% liści. Po zakupieniu pół kilogramowego opakowania suszu zabrałem się za jego otwarcie; natychmiast poczułem charakterystyczną woń Yerba mate, która orzeźwiła moje powonienie.
Zazwyczaj zapach suszu nie powoduje głębszych doznań, w tym przypadku możemy się mile zaskoczyć. Znając otoczkę, która nadaje uroku marki Amanda można odczuć bliski kontakt z Ojczyzną, która wrosła korzeniami w tak odległy ląd Południowej Ameryki.
Seans z Amandą
Po odpowiednim przygotowaniu naczynia z suszem zabrałem się za napełnienie go wodą. Oczywiście poczekałem aż pierwszy łyk wypije Święty Tomasz, a następnie wziąłem swój pierwszy łyk. Delikatność i łagodność, smak Argentyny ujęty w susz Jana Szychowskiego. Obudziła się we mnie nuta sommeliera, który powoli smakuje płyn i cieszy się każdym pojedynczym wrażeniem.
Nie można w tym przypadku skojarzyć pierwszego odczucia smakowego typu "pety w słoiku"; da się odczuć naturę, czuć ziele, które podbiło podniebienia wielu mateistów z całego świata.
Szczerze polecam Amandę każdemu, kto zastanawia się nad swoją przygodą z yerba mate. Mało jest marek na rynku, które nie odwiodą pierwszym wrażeniem od rozpoczęcia współpracy z suszem z Ostrokrzewu Paragwajskiego.
Idealne do terere; zob. "Terere, mrożąca siła yerba mate!"; idealne do zalania ciepłą wodą, opcji modyfikacji mamy naprawdę mnóstwo! Jeżeli pijesz już od paru lat yerbę i potrzebujesz mocniejszych wrażeń to niestety, Amanda Elaborada nie zaoferuje mocnego kopnięcia energii; forma despalada lepiej przypadłaby poszukiwaczom silniejszych doznań.
Jak to wygląda na rynku?
Cena za pół kilogramową paczkę waha się od 22 do 25 złotych, za kilogram zapłacimy około 30 złotych. Drożej już być nie powinno.
Klasyk jedyny w swoim rodzaju, idealna perspektywa na prezent oraz na pierwsze kroki z zielem wprost z Argentyny.
Zalety:
- delikatna, autentyczny smak suszu Ostrokrzewu Paragwajskiego,
- rodzima marka, polskiego emigranta z Argentyny,
- opakowanie kojarzące się z folkloryzmem, w mojej ocenie,
- niedroga, zwykle od 22 do 25 złotych,
- nadaje się do każdej opcji mate, od sypkich dodatków po urozmaicenia w stylu mate con Cerveza.
Wady:
- zwolennicy mocnych wrażeń nie odnajdą tutaj spełnienia, uczta dla powonienia i smaku, nie dla brutalizmu pierwszego zalania,
- ponoć niewyraźna w smaku, powołując się na niektóre opinie w internecie.
Zobacz również: #4 Rosamonte Elaborada
Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature
Grupa Facebook: Yerba mate Poland
Zdjęcia:
1. Prywatne
Etykiety: Argentyńskie, Elaborada, Ostrokrzew Paragwajski, Yerba mate, Yerbarecenzje
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna