31.01.2018

Polskie, historyczne zasługi dla yerba mate!



Polski akcent yerba mate
 

W dziewiętnastowiecznej, ogarniętej zaborami Polsce ciężko było o godne przeżycie dnia codziennego. Narzucone przez zaborców procesy wynaradawiania rdzennej ludności opierały się głównie na krwawym tłumieniu patriotycznych nastrojów oraz stopniowej likwidacji tożsamości Polaków. 

W tym też czasie następował wielki boom emigracyjny ludności polskiej do krajów nieogarniętych trudną sytuacją związaną z trwającym długi czas okresem zaborów. 

Wobec wzrostu zainteresowania Ameryką, wielu Polaków postanowiło uciec do rozwijających się Stanów Zjednoczonych i innych krajów obu Ameryk. Rzesze naszych rodaków znalazły bezpieczeństwo także w innych krajach uchodzących dla nas jako egzotyczne. 

Takim krajem okazała się również Argentyna, która stała się domem dla setek Polaków, a także Niemców, Ukraińców tak dalej; nie sposób zliczyć narodów szukających lepszego jutra w krajach Ameryki Południowej; zobacz: "Argentyńska odmiana yerba mate. Czym się charakteryzuje?"
 

Rodzina Szychowskich
 

Jedną z rodzin, które postanowiły opuścić ogarniętą popłochem zaborów Polskę była rodzina Szychowskich. Rodzina Szychowskich, tak jak wiele innych rodzin z okupowanej Rzeczpospolitej, przeniosła się do Argentyny celem poprawy dotychczasowych warunków życia i uzyskaniu stabilności i bezpieczeństwa.
 

Niedługo po przybyciu do Argentyny Szychowscy musieli prać się wieloma pracami aby zarobić na upragniony chleb. Utopijna wizja sielanki pośród egzotycznego kwiecia Ameryki Południowej stała się przygwożdżona poprzez ciężką harówkę i znój. Myślę, że ten znój i praca na emigracji zapewne nie były odczuwane jako coś okropnego, nie do zniesienia. W Argentynie nie było zaborów, nie było represji i obaw o własne życie. 

Można było naprawdę żyć a nie tylko „żyć”.
 

Polska emigracja
 

W XIX wieku większość ludności polskiej w okupowanej przez zaborców Polsce zajmowała się hodowlą zwierząt i doglądaniem plonów ziemi, która zapewniała im pewny byt. Toteż znajomość uprawy ziem i praca w polu była im całkowicie nieobca. Postanowili więc wykorzystać swoje umiejętności odnajdując się na ziemiach opalonych tropikalnym słońcem Ameryki. Niegdyś stąpały po niej ludy prekolumbijskiej Ameryki aby ustąpić jej miejsca ludom przybyłym z bardzo daleka, z Polski, która wyraźnie doświadcza każdej pory roku. 

Argentyna również słynie z szerokiej gamy uroków pór roku lecz tereny zajmowane przez polskich imigrantów są owiane wysokimi temperaturami i surowością, jak przystało na klimat, gdzie wzrasta ostrokrzew paragwajski.
 

Pewnego dnia rodzina Szychowskich postanowiła zająć się uprawą tej cudownej rośliny, która ma za sobą niesamowitą historię rozwoju i popularności. Oczywiście mówimy tu o yerba mate! Szychowscy znając swój największy fach w ręku czyli uprawa ziemi podjęli się uprawy rośliny, która w przyszłości zapewni im byt i stabilność do końca życia. Koniec życia twórców nie był końcem istnienia upraw powstałych za ich sprawą. 

Uprawy te funkcjonują po dziś dzień. Dla doświadczonych mateistów nie będzie zaskoczeniem to co zaraz wtrącę lecz i dla mnie początkowo było to niemałym zdziwieniem.
 

Poszukiwanie konkurencji dla herbaty
 

W 1882 roku nadszedł pierwszy moment próby promocji yerba mate pośród rodaków pogrążonych w okupacyjnym znoju. W tymże roku wysłano do Brazylii Teofila Rudzkiego, aby po jego powrocie, na terenie zaboru rosyjskiego rozpropagować idee yerba mate na rzecz wypchnięcia importowanej herbaty, broniąc się rzeczywistymi korzyściami ostrokrzewu paragwajskiego w przeciwieństwie do iluzji dobrodziejstw jaką oferuje zwykła herbata. 

Niestety, wobec rosnącego zainteresowania yerba mate, rząd carski zdecydował zaniechać prób rozwoju "pojęcia" yerba mate u siebie, ponieważ zagroziłoby to lukratywnym dla Rosjan kontraktom importu herbaty prosto z Azji.
 

Polskie zasługi dla indiańskiej rośliny
 

Ponadto dnia 1 maja 1888 roku ukazał się artykuł pod tytułem: „Herva Mate Ilex paraguayensis”, którego autorem był Bronisław Koskowski i opublikowano go w Czasopiśmie Towarzystwa Aptekarskiego. W artykule tym ujęto, że w efekcie działań Polskiego Towarzystwa Handlowo-Geograficznego  we Lwowie, tzw „Herva mate” zostaje wprowadzona do obrotu także w kraju.
 

Z literackiego punktu widzenia, podróżnik Konrad Wrzos napisał książkę „Yerba mate”, w której opisał życie Polaków zamieszkujących tereny Ameryki Południowej.
 

A co do rodziny Szychowskich. Uprawy Szychowskich funkcjonują po dziś dzień i produkują jedną z moich ulubionych marek yerba mate zwaną Amanda! Od formy elaborada po despalada, z ziołami i bez; zobacz: "#7 Amanda Elaborada".

Sentyment do barw narodowych oraz wysoka jakość produktów podpowiada aby korzystać ze smakiem z plonów rodziny Szychowskich.

Zobacz również: 15 ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć na temat yerba mate

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland



Źródła:

1. Agata Parzycka-Paździor: Szychowski Jan (Juan). W: Polski Słownik Biograficzny. T. 49. Warszawa – Kraków: Instytut Historii PAN im. Tadeusza Manteuffla, 2014
2.www.elaguilablanca.com/Descargas/Juan%20Szychowski.pdf
3.  bazhum.muzhp.pl/.../Kwartalnik_Historii_Prasy_Polskiej-r1992-t31-n3_4-s180-187.pdf


Etykiety: , , , , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna