23.01.2018

Bombilla. Rodzaje i właściwości. Jaką wybrać?



Prosta rurka z niekoniecznie prostym filtrem

Przy doborze bombilli duże znaczenie ma rodzaj metalu, z którego ją wykonano, a także zdolność do nieprzepuszczania fusów, które wydatnie odbierają komfort uciechy napojem. Wyróżniamy bombille wykonane z metalu oraz te najprostsze- bambusowe. Każdy rodzaj wymaga swego rodzaju konserwacji oraz cechuje się określonymi właściwościami mającymi wpływ na picie yerba mate. 

Ceny bombilli wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych; wszystko zależy jak bardzo ekskluzywnym wydaniem chcemy się posługiwać. Ponadto to „sitko”, będące filtrem oddzielającym fusy od właściwej, pitej treści napoju również wykazuje dużą różnorodność. 

Bombille są duże i małe; brazylijska „bomba” w porównaniu do powszechnie używanego standardu robi naprawdę duże wrażenie. 

Dbajcie o higienę bombilli

Zależnie od potrzeb, należy regularnie dbać o higienę bombilii, której używamy do picia ulubionej yerby. Specjalnie do tego celu wymyślono tak zwane „wyciorki” będące szczoteczkami do czyszczenia wąskiego kanału, przez który pijemy yerba mate. 

Niemal każdy rodzaj bombilli posiada swego rodzaju „pierścień chłodzący”, który, jak nazwa wskazuje, powinien ochładzać pitą treść wprost z naczynia. 

Osobiście nie odczuwam różnicy pijąc gorącą yerbę przez bombillę z pierścieniem czy bez. 

Klasyfikacja bombilli metalowych

Metalowe bombille charakteryzują się dużą różnorodnością metali, z jakich je wykonano. Przede wszystkim wyróżniamy bombille ze stali niklowanej, nierdzewnej oraz tzw „mosiądz wysokoniklowy” zwany Alpaka. Duża rozbieżność cenowa jest determinowana przez dane rodzaje metalu, z których wykonano bombille. 

Zazwyczaj te droższe bombille są zdecydowanie lepsze od tańszych opcji, a to za sprawą większej grubości metalu oraz jego szlachetności co wydatnie wpływa na czystość smaku yerby oraz nienaruszone zdrowie pijącego. 

Stal niklowana

Biorąc pod uwagę bombille ze stali niklowanej, które są najbardziej popularną opcją picia napoju to można powiedzieć o nich, że są wydatkiem na czas około roku, maksymalnie dwóch. Nie musimy się obawiać korozji materiału lecz z czasem coraz bardziej wyraźny staje się metaliczny smak podczas picia mate. 

Podstawową zaletą tego rodzaju bombilli jest niska cena oraz jej metalowe wykonanie (twardość, łatwo nie połamiemy) i może posłużyć jako typ akcesoriów dla początkującego mateisty. 

Wykonanie  praktyczne, użytkowe, bez dodatkowych udogodnień a także występuje cieńszy w porównaniu do szlachetniejszych stopów typ metalu. Wskazane Bombillę czyścić po każdej sesji z mate specjalnym wyciorkiem (szczoteczką do bombilli).

Stal nierdzewna

Bombille wykonane ze stali nierdzewnej INOX (fr. Inoxydable czyli „nieutleniająca się”) cechują się długą trwałością użytkowania. Jak w nazwie, korozja nam nie straszna podczas długotrwałego użytkowania tego typu dodatku. Występuje wiele rodzajów filtrów oraz form ich funkcjonalności. Można też znaleźć takie z imitacjami kamieni szlachetnych oraz ze specyficznymi rycinami. 

Ceny również rozmaite, od 20-kilku złotych do kilkudziesięciu a bywa, że i kilkuset; wszystko zależy od jakości i formy wykonania. Inwestycja na lata, każdy pijący yerba mate  dłuższy czas powinien zaopatrzyć się w taki rodzaj bombilli. 

Stal Alpaka

Alpaka należy do trwalszej i droższej formy wykonania i jakości metalu, z którego wyprodukowano bombillę.

Co ciekawe, perskie określenie „mosiądzu wysokoniklowego”, czyli Alpaka, brzmi w przełożeniu na język polski jako „warszawa”, odnosząc się do miejsca, gdzie ponoć pierwszy raz natknięto się na ten rodzaj stopu. 

Wyższa półka

Wizualnie bombille ze stali Alpaka wyglądem przypominają srebrne akcesoria, które zdobią najszlachetniejsze stoły i naczynia. Niestety, ten „mosiądz wysokoniklowy” zwany również „Nowym Srebrem” ze srebrem nie ma nic wspólnego, tylko wizualnie kojarzy się ze srebrną zastawą i dodatkami. 

Omawiany rodzaj stopu wykorzystywany jest między innymi do produkcji sztućców czy sprzętu stosowanego w medycynie. „Nowe Srebro”, które swoje początki odnajduje w Chinach charakteryzuje się wysoką trwałością materiału i szlachetnością wykonania. 

Bombille ze stali Alpaka cechują się brakiem metalicznego posmaku podczas picia yerba mate a także może posłużyć na długie długie lata, o ile prawidłowo dbamy o higienę bombilli. Nie ulega korozji, a także znajdziemy wiele odmian, które są upiększone ozdobami, przyciągającymi oczy niejednego zainteresowanego. 

Srebro

Bombille ze srebra są unikalnym zakupem dla wszystkich, którzy celebrują uczty przy yerba mate, a także chcą mieć gwarancję pełnego zdrowia za sprawą korzystania z danego typu metalu. Istotną cechą bombilli ze srebra są jego zdolności bakteriobójcze, które wydajnie przyczyniają się do higieny korzystania, a także stanowią neutralny, a nawet zdrowotny grunt przy kontakcie z naszymi ustami.  

Rodzaje filtrów

Filtry uniemożliwiające dostanie się fusów do pitego przez nas naparu cechują się rozmaitą budową, która przyczynia się do filtrowania właściwej, pitej treści od fusów. Na rynku bombilli znajdziemy filtry typu sprężynkowego, łyżeczkowego oraz z pojedynczym, podwójnym czy też potrójnym filtrem. 

Dobór odpowiedniego „sitka” zależy wyłącznie od preferencji pijącego, osobiście jestem przyzwyczajony do filtru typu łyżeczkowego chociaż testowałem również typy sprężynkowe. 

Typu łyżeczkowego używam głównie za sprawą skutecznego blokowania dostawania się fusów do ust, które nic nam nie zaszkodzą ale odbierają komfort umilającego czas rytuału picia yerba mate.

Filtr sprężynkowy 

Bombilla z filtrem sprężynkowym wygląda naprawdę estetycznie i zazwyczaj jest trochę droższa od pospolitych filtrów łyżeczkowych. Jej zaletą jest ładne wykonanie i… na tym bym poprzestał. Niestety, przede wszystkim czyszczenie bombilli z filtrem sprężynkowym jest procesem dość karkołomnym w porównaniu do filtrów łyżeczkowych. 

Należy wcześniej rozebrać mechanizm filtrujący zdejmując poszczególne jego elementy, a następnie złożyć  w pierwotnym umiejscowieniu. 

Uwaga na częste zapychanie się filtru sprężynkowego

Ponadto podczas picia yerba mate z zastosowaniem bombilli z filtrem sprężynkowym spotykamy się często z zatkaniem wlotu przez próbujące się przedostać przez elementy filtru drobinki suszu, uniemożliwiające swobodne „zasysanie” treści wprost z naczynia. 

Myślę, że poleciłbym tego rodzaju produkt profesjonalnym mateistom, którzy wiedzą jak poruszać się w tym "nieuniknionym i niepewnym" świecie fusów yerba mate ;).

Filtr łyżeczkowy

Myślę, że jest to najbardziej wygodna opcja dla każdego mateisty. Filtr łyżeczkowy charakteryzuje się wysoce prostą eksploatacją, a także jest szeroko dostępny w sklepach internetowych i sklepach stacjonarnych z yerba mate. 

Konserwacja i czyszczenie takiej bombilli sprowadza się do zdjęcia nakładki na rurkę, będącą filtrem oraz czyszczenie „słomki” wraz z filtrem. 

W wielu przypadkach nakładka na „słomkę” będąca filtrem łyżeczkowym może się otwierać (rozwierać), umożliwiając bardziej szczegółowe czyszczenie wnętrza. 
Zazwyczaj tańsze od form z filtrem sprężynkowym lecz są zdecydowanie bardziej funkcjonalne. W mojej ocenie.

Bombille bambusowe

Biorąc pod uwagę łączność z naturą oraz powrót do pierwotnych form uciechy yerba mate, to użytkowanie bombilli drewnianych (bambusowych) byłoby najlepszym zbliżeniem do Amazońskiej dziczy i kontaktu z naturą. Akcesoria do picia yerba mate wykonane z bambusa charakteryzują się bardzo niską ceną oraz uprzyjemniają picie wszystkim tym, którzy naturę chcą poczuć w niemal stu procentach. 

Okres eksploatacji tego rodzaju bombilli zawiera się w przedziale kilku do kilkunastu miesięcy. Drewno to drewno, zwłaszcza bambusowe może szybko ulec degradacji przy częstym kontakcie z gorącym napojem. Metalowym alergikom natychmiast poleciłbym ten rodzaj bombilli. 

Niska cena i powrót na łono natury. Prostota eksploatacji i higiena. Niestety część filtrująca nie jest odłączana lecz i tak będziemy w stanie za pomocą wyciorka dostać się do najgłębszych zakamarków bambusowej bombilli.

Zobacz również: Jak należy zadbać o higienę bombilli?

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland




Etykiety: , , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna