14.02.2017

Paragwajska odmiana yerba mate. Mieszanka smaków, ziele Gaucho.



Lokalizacja upraw

Paragwajskie yerba mate głównie pochodzi z rozległych upraw ulokowanych w rejonach Bella Vista oraz San Rafael. Obszary te obfitują w pełnię urodzajnych gleb, które doskonale wpływają dla wydajnego wzrostu upraw ostrokrzewu paragwajskiego; bogata w minerały gleba pozwala wzrastać obfitej w zdrowotne, pobudzające składniki roślinie, którą później przetwarza się na susz trafiający do naszych naczyń. 

Co do samego Paragwaju, jest to małe, śródlądowe państwo Ameryki Południowej, które sąsiaduje z Argentyną, Brazylią oraz Boliwią. Nazwa "Paragwaj" wywodzi się od nazwy rzeki przepływającej przez środkową część terytorium państwa. Językami urzędowymi są języki hiszpański oraz guarani; religią dominującą jest katolicyzm. 

Charakterystyka paragwajskiej odmiany yerba mate

Yerba mate wzrastająca na urodzajnych glebach Paragwaju, którą następnie przetworzono na postać suszu charakteryzuje się mieszanym cięciem listków oraz łodyżek, które nie wyróżniają się danym rozmiarem łodyg w stosunku do listków; istna mieszanka składu, raz trafią się dłuższe łodyżki, raz krótsze, podobnie można odnieść się do samych listków. Rozmiary zależne od metod produkcji danych producentów. 

Istotną cechą yerby paragwajskiej jest duża ilość pyłu, dzięki któremu wprawieni mateiści mogą bez wątpienia określić dany susz jako paragwajski. Zapach suszu lekko tytoniowy, z nutą "ziemistości", bez wątpienia charakterystyczny wobec omawianego rodzaju.

Ogólne wrażenie

Susz z paragwajskiego Ilex paraguariensis cechuje się wyjątkową zdolnością wprowadzenia w stan wyciszającego, a zarazem energicznego pobudzenia. Dobry wybór wówczas, gdy potrzebujemy bodźca do poprawy nastroju, wyzucia się ze swoistej "acedii", a także do wspólnych spotkań w kręgu przy matero. Utożsamiane jako odmiana dla typowego Gaucho, czyli kowboja/rolnika zamieszkującego Amerykę Południową, gdzie wyraźny smak przyciąga wielu koneserów yerba mate z tej części świata. 

Powiedziałbym, że to taki dosyć surowy typ yerby, który nieregularną konsystencją, dużą ilością pyłu, kieruje nas na określenie tego rodzaju jako naturalny, bez zbędnych modyfikacji.

Smak

Napój z paragwajskiego mate posiada rozległy zasób smaków, który wyróżnia się spośród pozostałych odmian suszów z Ameryki Południowej. Trudno jednoznacznie określić wrażenia smakowe z przyrządzonego napoju; przeplatanka złożonych, kwiecistych nut, posmak wiśni oraz wanilii połączony z dymnym, pylastym aromatem mógłbym określić jako typową paletę smaków paragwajskich odmian yerba mate. 

Ponadto, smak napojów jest delikatnie kwaskowaty, oferujący łagodną gorycz, która pobudzając podniebienie, zachęca do częstego picia tych odmian yerba mate; wyjątkowo żywy smak sprawia, że z reguły na półkach mateistów większą pulę marek zajmują właśnie paragwajskie odmiany ziela Guarani. Krótko mówiąc, eksplozja smaków yerba mate, których każdą pojedynczą nutę musicie odkryć sami.

Moc

Wyraźnie pobudzająca lecz nie powoduje stanu "nieprzyjemnego, nadmiernego pobudzenia". Pozwala na wydatny stan zrelaksowania i możliwości uciechy wytrawnym smakiem paragwajskiego mate. Popularny kompan w kręgach pijących, gdzie najczęściej pojawia się podczas zasypek cebadora dla towarzyszy. 

Poprawia nastrój, gwarantuję, że po wypiciu dobrego Pajarito czy Colon daleko nam będzie do złego samopoczucia. Istne połączenie subtelnością z intensywnością. 

Popularne, paragwajskie marki

Marki yerba mate pochodzące z Paragwaju, najczęściej pojawiające się w yerberach to: Pajarito, Selecta, Colon, FEDE Rico, La Rubia oraz Kurupi.

P. S.

Jeśli jesteś na samym początku z yerbą to spróbuj zacząć np od Pajarito Elaborada lub Kurupi, o podobnym profilu, nie zalecam jednak startu od marki Colon, która jest wyjątkowo mocno pobudzającą marką, a zarazem wytrawną; ceniona przez doświadczonych, pijących mate.


Zobacz również: Brazylijska odmiana yerba mate (port. "erva mate"). Wyraźny i dynamiczny smak

Odwiedź nas! Fanpage FB Yerbanature

Grupa Facebook: Yerba mate Poland  

Zdjęcie:

1. https://it.wikipedia.org/wiki/Bandiera_del_Paraguay

Etykiety: ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna